Współcześnie bawełnę wykorzystuje się głównie w przemyśle tekstylnym, do produkcji ubrań, bielizny i innych elementów damskiej oraz męskiej garderoby. Poza tym ze względu na swoje właściwości wchłaniające znalazła także zastosowanie przy wytwarzaniu materiałów opatrunkowych. Włókna bawełny wykorzystywane są również do produkcji między innymi przędzy, dzianin, waty, celulozy, filtrów do kawy, sieci rybackich, produktów kosmetycznych i mnóstwa innych rzeczy, z którymi mamy styczność lub używamy na co dzień.
Największe plantacje bawełny zlokalizowane są w Indiach, Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Uzbekistanie, Pakistanie, Egipcie, Brazylii czy Meksyku. Ale zaznaczyć należy, że bawełnę produkuje się niemal na każdym kontynencie, także w państwach europejskich. W dzisiejszych czasach zbiera się ją głównie maszynowo i w taki też sposób obrabia oraz przygotowuje do dalszego wykorzystania
Istnieje wiele rodzajów bawełny. Można wyróżnić wśród nich kilka podstawowych. Kreton – wykorzystywany jest do produkcji koszulek, bluzek, sukienek, czyli na ogół lekkich ubrań, a także pościeli. Satyna – znalazła zastosowanie głównie w szyciu pościeli i to właśnie z nią jest najbardziej kojarzona. Woal – sprawdza się w produkcji firanek i ubrań. Gabardyna z kolei przeznaczona jest do szycia spódnic, marynarek, a także płaszczy, czyli odzieży nieco cięższej. Drelich – ze względu na wysoką wytrzymałość, wykorzystuje się do produkcji m.in. ubrań roboczych, lekkiego wojskowego munduru czy tapicerki.
Oprócz nich do znanych i powszechnie stosowanych rodzajów tkanin bawełnianych należy zaliczyć także batyst, perkal, popelinę, ryps, korę, pikę, gabardynę, teksas, flanelę, muślin, welwet, organdynę, aksamit. Warto wiedzieć, że tkaniny bawełniane są wzbogacane domieszkami innych włókien, by ulepszyć ich naturalne właściwości. Nie wpływa to w żaden sposób na obniżenie ich jakości.
Jak prać bawełnę?
Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ jak już wcześniej zaznaczyłyśmy, istnieje wiele rodzajów bawełny, o które trzeba dbać w nieco odmienny sposób. Choć na metce podana jest informacja o 100% zawartości bawełny, to należy zdać sobie sprawę z tego, że tkanina tkaninie nigdy nie będzie równa. A wiąże się to z tym, że niektóre z nich posiadają domieszki poliestru czy elastanu, które wpływają na użytkowanie i pielęgnację.
Są jednak pewne zasady prania bawełnianych ubrań, które warto stosować, by cieszyły się one dobrą formą przed długi czas. Po pierwsze, warto oddzielać ciemne ubrania od jasnych. Uchroni Was to przed ewentualnym zafarbowaniem czy odbarwieniem. Po drugie, bluzki i koszulki z nadrukami dobrze jest przewrócić na lewą stronę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie nadruk podczas wirowania mimo wszystko mogą się uszkodzić, np. pomarszczyć lub wykruszyć.
Bawełniane rzeczy najlepiej prać w pralce na dedykowanym jej programie lub opcji eco. Optymalną temperaturą prania jest 30 lub 40 stopni. Wyższą temperaturę możesz ewentualnie zastosować do białych ręczników, by zachować kolor lub pościeli.
No i na koniec przypomnienie, że zawsze warto zapoznać się z metką wszytą do konkretnego ubrania. Znajdziecie na niej przydatną wiedzę na temat tego, jak należy obchodzić się z odzieżą, co może jej zaszkodzić, a jakie działanie jest jak najbardziej wskazane. Te bezcenne informacje od producenta warto stosować, jeśli chcecie utrzymać ulubioną bluzkę, sukienkę czy spodnie w dobrej kondycji. Każda tkanina, również bawełna, ma swoje wymagania.
W przypadku prania odzieży zdobionej nadrukiem najlepiej sprawdzą się właśnie delikatne środki piorące. Nie używaj wybielacza. Jeżeli musisz zastosować odplamiacz, rób to miejscowo, tak by ominąć nadruk. Wybierz delikatny płyn piorący. Uważaj na działanie silnych detergentów i ostrych środków chemicznych. Mogą one wchodzić w niepożądane reakcje z nadrukiem, a tym samym powodować osłabienie trwałości kolorów. Nie chcesz przecież, by Twoje ubrania wyblakły!
Unikaj suszenia swoich ubrań z nadrukiem w suszarce bębnowej lub bezpośrednio na słońcu. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne elementy, które będą bardziej podatne na ścieranie oraz utratę koloru.
Przede wszystkim pamiętaj, że każdą odzież warto prasować na lewej stronie. Tym bardziej odzieży z nadrukiem nie prasuj na prawej oraz nie działaj żelazkiem bezpośrednio na nadruk. Może on się bowiem odkleić i przywrzeć do żelazka. Jeżeli musisz przeprasować całość ubrania, użyj ściereczki, która nie tylko chronić będzie tkaninę, ale również zapobiegnie pozostawieniu na ubraniu śladów żelazka. Możesz użyć też wilgotnej ściereczki, która dodatkowo zabezpieczy delikatne elementy. Rozgrzewaj żelazko zawsze tylko w średnim stopniu, co dodatkowo pozwoli zadbać o nadrukowane zdobienia na tekstyliach.
Temperatura prania zależna jest od wybranej techniki nadruku. Poniżej sprawdź więc, jak obchodzić się z każdą z nich. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy mieć pewność, że pranie pozwoliło nam nie tylko odświeżyć ubranie, sprawić by ładnie pachniało, ale pozbyć się z niego również drobnoustrojów? Przecież szczególnie, gdy pierzemy odzież roboczą, chcemy mieć pewność, że jest naprawdę czysta! Wypróbuj antybakteryjne płyny do płukania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które nie tylko pozwalają nam pozbyć się zarazków, ale również pielęgnują tkaniny.
Sitodruk. Wybór temperatury prania zależy od techniki nadruku, na jaką zdecydujesz się podczas zamawiania tekstyliów. Sitodruk to jedna z najtrwalszych metod znakowania odzieży, bez problemu powinna wytrzymać nawet do 100 prań. To jednocześnie najtańsza technika nadruku. Można zastosować ją na wszystkich rodzajach tkanin, zaś farby do sitodruku są bardzo odporne na pranie, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a nawet promienie UV. Piorąc jednak odzież znaczoną sitodrukiem, warto pamiętać, by temperatura wody nie była zbyt wysoka. Ubrania z nadrukiem można prać maksymalnie w 40-50˚C. Wyższe temperatury mogą powodować odkształcanie lub oderwanie się nadruku, szybsze spieranie i blaknięcie kolorów. Jeżeli pierzesz nadruk wykonany przy pomocy sitodruku, weź też pod uwagę sposób wirowania — niech ilość obrotów na minutę nie przekroczy 800.
Sublimacja. To trwały sposób nanoszenia nadruków na tekstylia. Pozwala osiągnąć nadruk o bardzo wysokiej rozdzielczości i nie narzuca żadnych ograniczeń kolorystycznych. Nadruk wykonany techniką sublimacji jest niewyczuwalny, barwnik wnika głęboko w wewnętrzną strukturę materiału. Dzięki połączeniu nadruku bezpośrednio z materiałem, na jakim został wykonany, charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest odporny na blaknięcie, pranie, promienie UV oraz ścieranie podczas użytkowania oraz czyszczenia na mokro. Odporność na temperaturę, mróz, śnieg czy deszcz jest nie bez znaczenia, gdyż przy pomocy sublimacji często znaczone są oddychające ubrania sportowe, użytkowane niezależnie od pogody. Tekstylia z nadrukiem sublimacyjnym można prać wielokrotnie, jakość nadruku nie zmienia się nawet po wielu praniach. Ubrania znaczone nadrukami powstałymi w wyniku sublimacji pierz na 40˚C oraz pamiętaj, by obroty pralki nie przekroczyły 600 na minutę.
Termotransfer cyfrowy. Technika ta — dzięki wgrzaniu w odzież wzorów graficznych naniesionych na specjalny, przylepny nośnik transferowy — jest wyjątkowo trwała i elastyczna. Można ją stosować na wszystkich rodzajach tkanin (poza polarem), a nadruki mają wysoką rodzielczość i pełną gamę kolorystyczną. Stosunkowo łatwo o prawidłowe czyszczenie tekstyliów ozdobionych takimi grafikami. By przedłużyć trwałość nadruków zalecamy pranie w temperaturze do 40˚C przy użyciu delikatnych środków. Nie chloruj, nie stosuj silnych środków piorących, plam na tekstyliach nie usuwaj rozpuszczalnikiem. Obroty pralki możesz podczas prania, płukania i wirowania ustawić zaś na średnie lub niskie (ok. 500 na minutę).
Sitodruk najlepiej sprawdza się na tkaninach naturalnych (len, bawełna) oraz wstążkach wykonanych z naturalnych materiałów. Druk sublimacyjny bardzo dobrze prezentuje się na satynie – to pełnokolorowe nadruki wszelkiego rodzaju! Stosujemy termotransfer na wstążkach silikonowych, bawełnianych i satynowych. Zamów u nas etykiety – dobierzemy najlepszy format i wykonamy wszystko, co chcesz!
Znasz to uczucie, kiedy po zaledwie kilku praniach nowa koszulka czy spódnica nadają się tylko do kosza? Tkanina się rozeszła, szwy powykręcały, ciuch nie wygląda już jak w dniu zakupu. Z niesmakiem wyrzucasz nowy nabytek i zastanawiasz się, gdzie popełniłaś błąd. A czy podczas zakupowego szaleństwa choćby na moment rzuciłaś okiem na metkę? Nie? No właśnie! Dowiedz się, jak czytać składy ubrań, poznaj rodzaje tkanin i przekonaj się, które warto wybierać, by mieć pewność, że dana rzecz posłuży Ci dłużej niż jeden sezon
Tkanina a dzianina
By dokonywać lepszych wyborów zakupowych, musisz poznać trochę teorii. Jeśli do tej pory wszystkie materiały odzieżowe były dla Ciebie tkaniną, to niestety długa droga przed Tobą. Musisz bowiem wiedzieć, że czym innym jest tkanina, czym innym dzianina i czym innym włóknina. Ten trzeci rodzaj tworzywa wykorzystywany jest raczej w przemyśle meblarskim i rolniczym, więc go pominiemy.
Dzianiny, czyli w skrócie wszystko to, co miękkie, puszyste i rozciągliwe: skarpetki, swetry, szale. Dzianinowe mogą być też niektóre sukienki czy spódnice. Dzianiny dzielą się na te o splocie rządkowym (np. dobrze znana dzianina swetrowa) i na te o splocie kolumienkowym.
Z tkaninami jest troszkę trudniej, bo podział jest bogatszy. Istnieją co prawda trzy główne rodzaje splotów tkanin: płócienny (flanela), skośny (dżins) i atłasowy (satyna), ale do każdego z nich można przyporządkować całą masę różnorodnych odmian.
Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne
Klasyfikacja dotycząca rodzaju włókien będzie interesowała Ciebie, jako konsumenta, który poszukuje produktu jak najlepszej jakości, najbardziej. Włókna, z których produkuje się materiały wykorzystywane w przemyśle odzieżowym, dzieli się na trzy rodzaje: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Co to oznacza?
Włókna naturalne: pochodzenia roślinnego, czyli bawełna i len, oraz pochodzenia zwierzęcego – jedwab, alpaka, wełna, moher, kaszmir, angora.
Czy tkaniny naturalne są zawsze lepsze od syntetycznych lub sztucznych? Niestety, to nie takie proste. Niektóre włókna naturalne mogą przysporzyć wielu pielęgnacyjnych problemów. Często zdarza się też, że są po prostu niepraktyczne w codziennym użytkowaniu, np. len bardzo się gnie, wełna owcza bywa gryząca, a kaszmir trudny w konserwacji. Nie wszystkie włókna syntetyczne to zło w czystej postaci. Kluczem do sukcesu zdaje się poznanie właściwości materiałów i umiejętne ocenienie składu mieszanki zastosowanej przy produkcji danej sztuki odzieży.
Właściwości tkanin i dzianin
W tej części skupimy się na materiałach, które najczęściej można spotkać w polskich sklepach odzieżowych, oraz ich właściwościach.
Bawełna
Bawełna to włókno naturalne pochodzenia roślinnego. Jest miękka, przewiewna, dobrze wchłania wodę. Wykorzystywana jest do produkcji bielizny, T-shirtów, ubranek dla dzieci, piżam, szlafroków, pościeli. Wiele sklepów wprowadza do swojej oferty także linie odzieżowe wykonane w całości z bio bawełny (bawełny ekologicznej), oznacza to tyle, że przy produkcji tej tkaniny nie były wykorzystywane procesy chemiczne. Dzięki temu bio bawełna ma być mocniejsza i trwalsza od zwykłej.
Len
Len to rodzaj tkaniny, który można wykorzystać zarówno do produkcji odzieży letniej, jak i domowych tekstyliów. Produkowane z niego koszule, spodnie, sukienki wyglądają naprawdę stylowo. Jego ogromną wadą jest jednak to, że niesamowicie się gniecie. Jeśli jesteś fanką lnu, to staraj się wybierać tkaniny wyprodukowane z mieszanki, np. 50% lnu i 50% bawełny.
Wiskoza
Zdecydowanie warta uwagi. Choć jest włóknem sztucznym, w wyglądzie i dotyku przypomina bawełnę lub jedwab. Miękka, czasem lejąca, jest wykorzystywana do szycia bluzek i sukienek.
Lyocell
Lyocell to kolejny materiał, który warto dodać do swojej kolekcji. Podobnie jak wiskoza jest materiałem sztucznym. Co z się z niego produkuje? Szorty, spódnice, sukienki – najczęściej w granatowym kolorze imitującym denim. Prawdziwy dżins jest dość sztywny i surowy, lyocell wygląda podobnie, ale w dotyku jest miękki i lejący, rewelacyjnie się układa, a przy tym jest dość wytrzymały.
Poliester
To materiał całkowicie sztuczny. Jest wytrzymały i łatwy w konserwacji, ale bardzo się elektryzuje i jest zupełnie nieprzewiewny. Ubrania w całości wykonane z poliestru? To zależy. Warstwa noszona przy skórze, np. sukienka czy bluzka, będą kiepskim wyborem, ale już wierzchnia warstwa może okazać się strzałem w 10!
Jedwab
Szlachetny, piękny i wyjątkowo stylowy. Niestety jest też drogi i trudny w pielęgnacji – delikatne jedwabne włókna łatwo zniszczyć nawet podczas rutynowych czynności pielęgnacyjnych.
Wełna
Wełna ma doskonałe właściwości izolacyjne. Sweterek wykonany z naturalnej wełny owczej ogrzeje Cię nawet w największe mrozy, niestety musisz uważać na konserwację. Odzieży wykonanej z wełny nie pierz w pralce (chyba że Twój automat wyposażony jest w specjalny program) i nigdy nie susz na sznurku.
Jakie ubrania najlepiej kupować?
1. Patrz na metkę! Nawet jeśli cena produktu jest zachęcająca, kolor idealnie pasuje do Twojej palety barw, a krój wydaje się wprost doskonały, to zawsze przed ostateczną decyzją o zakupie rzuć okiem na metkę. Nawet jeśli postanowisz kupić ubranie wykonane w całości z poliestru – rób to świadomie i wiedz, czego będziesz mogła się spodziewać.
2. Wybieraj tkaniny łatwe w konserwacji. Jeśli postanowisz całą swoją szafę wyposażyć wyłącznie w odzież wykonaną z lnu, jedwabiu i naturalnej wełny, to będziesz miała nie lada problem – albo będziesz musiała wszystkie rzeczy zanosić do pralni, albo spędzisz wiele godzin w łazience na praniu ręcznym. Wybieraj więc tkaniny, które z powodzeniem odświeżysz w pralce, np. bawełnę, wiskozę, poliester czy lyocell.
3. Stawiaj na materiały miłe w dotyku i ładnie leżące na sylwetce. Może to banał, ale zanim coś kupisz, dotknij i przymierz. Czasem może się okazać, że sukienka mimo dobrego składu, jest drażniąca w dotyku i sztywna. Nie przekonuj się więc na siłę, po prostu odstaw ją na wieszak i szukaj dalej.
4. Stawiaj na mieszanki dopasowane do swojego stylu życia. O tym można zapomnieć w szale wyprzedaży. Jedwabna bluzka przeceniona z 200 zł na jedyne 59 zł? Muszę ją mieć! Znasz to? Potem okazuje się, że w zasadzie nie masz czasu prać jej w rękach i denerwuje cię to, że wiecznie się gniecie. W efekcie po prostu jej nie nosisz. Jeśli dużo czasu spędzasz w delegacjach, to stawiaj na ubrania, które nie będą wymagały prasowania – te z większą ilością poliestru w składzie, rewelacyjnie zdadzą egzamin. Jeśli masz czas na precyzyjne przygotowanie outfitu na kolejny dzień pracy, to z pewnością zachwycą Cię wiskozowe bluzki.
5. Kompletuj garderobę dopasowaną do pory roku. Znając właściwości tkanin i ich rodzaje, łatwiej będzie Ci zaplanować garderobę dopasowaną do temperatury za oknem. W lecie stawiaj na przewiewny len, chłodzącą satynę, jedwab, wiskozę, lyocell, bawełnę. Zimą sięgaj po miękkie i puszyste mieszanki wełny, moheru czy kaszmiru – zapewnią Ci one komfort cieplny nawet w największą, śnieżną nawałnicę.
Czy metka ma znaczenie? Pewnie, że tak! Jeśli do tej pory jedynym wyznacznikiem podczas uzupełniania garderoby były dla Ciebie cena i wygląd odzieży, to po zapoznaniu się z naszym artykułem z pewnością zmienisz zdanie. Co daje znajomość składu materiałowego wykorzystanego do produkcji bluzki czy sukienki? Dzięki niej z łatwością określisz właściwości danej tkaniny (lub dzianiny), a także świadomie podejmiesz decyzję zakupową. Sukienka z najnowszej kolekcji za 300 zł w całości wykonana z poliestru? Sama zdecyduj, czy warto.
Każdego roku o tej porze przygotowujesz się do tego, aby celebrować Sylwestra. Są to jedyne imieniny, podczas których bawi się cały świat. Dlaczego ? Bo nadchodzi nowy rok. Każdego roku zadajesz sobie pytanie jak się ubrać na Sylwestra, aby wyglądać olśniewająco? W roku tym data jest szczególna, więc i moda oszalała. Na najlepszych światowych wybiegach Mody dla kobiet, znajdziesz jeden trend – kreacje w stylu Blink Blink
Moda w stylu Blink Blink, dla kobiet, to trendy błyszczące i lśniące, stylizowane na lata 80 -te. Uwaga Panie! Telewizyjna Alexix powraca na sylwestrowe parkiety. Ubierz siebie w sukienkę wykonaną z błyszczącej tkaniny w stylu z lat 80-tych, a na pewno będziesz ubrana zgodnie z zaleceniami tegorocznej, sylwestrowej mody. Poszukaj w swojej szafie, lub w szafie mamy sukienki cekinowej, albo z błyszczącej gładkiej, lub wzorzystej lamy. Może być to również, tkanina lakierowana, albo z przezroczystej błyszczącej dzianiny, nieco sztywne tafty, lu dostojnej satyny…. Wszystko dozwolone!
Moda w Stylu Blink Blink wymaga stylizacji w raczej jasnych kolorach. Wielcy Projektanci Mody polecają pastelowe odcienie ecry, beżu, złota srebrzystej szarości. Ale zaraz po nich na wybiegi wchodzą ostre odcienie świecącej czerwieni, zieleni i fioletu. Lśniące odcienie niebieskich błękitów. Kolorowe, kwieciste i połyskliwe tkaniny, to również tajniki Mody w stylu Blink Blink z lat 80-tych
W Sylwestra musisz błyszczeć dosłownie i w przenośni w sukienkach mini – im krótsza tym lepsza, midi – najlepiej z bufiastym rękawem, albo maxi – w marszczonej sukience z rzędami gumek w talii i lejącym dołem…
Twoja stylizacja zależna jest przecież od miejsca w którym będziesz witać rok.
Moda w stylu Blink Blink, to nie tylko strój. Ważne są również dodatki – biżuteria, buty, apaszki itp. Na Sylwestra królować będzie równie błyszcząca jak sukienka, duża biżuteria. Duże korale, długie kolczyki, będą błyszczeć, tak jak Twoje oczy. Dobierz biżuterię do koloru Twojej sukienki, żeby nie wyglądać jak choinkowa bombka. Dobór kolorów w każdej stylizacji jest ogromnie ważny.
Moda Blink wymaga także błyszczących butów. Na Sylwestra wybierz jedne z butów na koturnie, albo szerokim obcasie. Lśniące szpilki też są dozwolone. Najważniejsze, aby były buty były wygodne, abyś nie musiała witać nowego roku boso
Do najpopularniejszych naprasowanek należą te wykonywane na podkładzie z folii. Do ich produkcji wykorzystywane są różne rodzaje folii. Przed przystąpieniem do naprasowywania należy zapoznać się z uwagami producenta dotyczącymi temperatury i czasu nagrzewania konkretnej folii, tak aby naprasowanka dobrze się przyczepiła do ubrania, a tkanina lub folia nie zniszczyła się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Zazwyczaj do naprasowywania foliowych ozdób zaleca się temperatury w zakresie od 150℃ (w przypadku folii odblaskowej) do 180℃ (w przypadku folii z meszkiem). Przy naprasowywaniu ozdób na tkaniny o niskiej odporności na wysokie temperatury (np. nylon) zaleca się ustawienie żelazka na 145℃. Czas nagrzewania naprasowanki zależy od rodzaju materiału, z jakiego zrobione jest ubranie, a także od rodzaju folii użytej do wykonania dekoracji. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Kolejną popularną grupą naprasowanek są produkty tekstylne. Mogą to być np. aplikacje dekoracyjne, a także naprasowanki imienne na ubrania. Często tego typu aplikacje umieszczone są na podkładzie z kleju termicznego, który uaktywnia się pod wpływem podgrzania. Można je stosować bezpiecznie na większości materiałów. Aby umieścić taką ozdobę na odzieży, należy dostosować temperaturę żelazka do materiału, z jakiego wykonane jest ubranie i sama aplikacja. Najczęściej stosuje się temperatury od 150 do 170℃. Aby aplikacja dobrze „wczepiła” się w ubranie, trzeba ją prasować przez kilkadziesiąt sekund. Tego typu aplikacje mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Można je wykorzystać jako ładne łatki na niewielkich rozdarciach czy przetarciach. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne, jeśli chodzi o naprasowanki dla dzieci. Naprasowanki z imieniem mogą z kolei służyć do oznaczenia ubrań dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Naprasowanki na ubrania – jak zrobić je samodzielnie?
Naprasowanki na odzież można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do ich przygotowania potrzebny jest papier transferowy (inaczej papier do sublimacji, papier do naprasowanek lub folia termotrafnsferująca) oraz drukarka. Wybrany przez siebie wzór należy nadrukować na papier w lustrzanym odbiciu, aby po naniesieniu naprasowanki na spodnie czy inny element odzieży obrazek prezentował się prawidłowo. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości naprasowance, która wytrzyma dłuższy czas na ubraniu, należy wybrać wysokiej jakości papier. Wybrany wzór do naprasowania powinien być przygotowany w jak największym rozmiarze przy jednoczesnym zachowaniu dużej rozdzielczości, gdyż wpłynie to również na ostateczny wygląd naprasowanki na ubraniu. Na opakowaniu papieru transferowego znajduje się instrukcja, jak go przygotować do dalszego działania. Nadruk należy umieścić na stronie matowej papieru – śliska zostanie usunięta po nałożeniu na ubranie. Wydrukowany wzór należy wyciąć i umieścić w przygotowanym wcześniej miejscu. Tak przygotowane ubranie i naprasowankę trzeba przeprasować – najlepiej zrobić to przez papier do pieczenia lub inny kawałek materiału odpornego na wysokie temperatury. Po wyprasowaniu należy chwilę odczekać, a następnie ściągnąć wierzchnią warstwę folii zabezpieczającej nadruk.
Jak usunąć naprasowankę z ubrania?
Czasem zdarzają się sytuacje, gdy chcemy pozbyć się naprasowanki z ubrania – na przykład wtedy, gdy wzór nam się znudził lub uległ zniszczeniu. W domowych warunkach można usunąć naprasowankę przy pomocy żelazka. Ustawiamy na nim stosunkowo niską temperaturę – taką, by umożliwiła podgrzanie powierzchni ubrania – i prasujemy naprasowankę przez papier do pieczenia. Zazwyczaj proces prasowania powinien trwać około minuty. Po przeprasowaniu ubrania staramy się stopniowo usunąć naprasowankę przy pomocy nożyka lub pęsety (nadruk będzie gorący i ciągliwy). Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka metoda wymaga wiele cierpliwości i powiedzie się tylko wtedy, gdy naprasowanka została wykonana na gładkim materiale. Nie ma też gwarancji, że naprasowankę uda się usunąć w całości. Jeżeli nie została w całości usunięta, najlepiej na ten fragment odzieży nanieść nową naprasowankę.
Czarny piątek, określany najczęściej początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem, przywędrował do Polski i wielu innych krajów ze Stanów Zjednoczonych. Jest on obchodzony w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dla sprzedawców w USA to często najbardziej dochodowy dzień w roku – na zakupy udaje się wtedy od wielu lat ponad 100 mln Amerykanów, a każdy z nich wydaje średnio 400 dol. Nie powinno więc dziwić, że wiele punktów sprzedaży wydłuża tego dnia godziny otwarcia, czasem są czynne nawet przez całą dobę.
Skąd wziął się czarny piątek? Skąd wzięła się ta tradycja i jej nazwa? Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich ma niewiele wspólnego z zakupami. Według niektórych amerykańskich historyków, pierwszy czarny piątek związany był z falą zwolnień z pracy, która zalała pracodawców po Dniu Dziękczynienia, ponieważ ludzie chcieli przedłużyć sobie przerwę świąteczną i wykorzystali ten moment na zmianę pracy.
Co ma złoto do Black Friday? Bardziej wiarygodna wydaje się jednak druga teoria, w myśl której korzeni szaleństwa zakupowego powinniśmy doszukiwać się w sytuacji na rynku złota z 1869 r., kiedy cena tego surowca w USA w wyniku spekulacji giełdowych osiągnęła rekordową wysokość. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zainterweniować, co wywołało lawinę na rynku finansowym i spadek cen złota ze 160 do 130 dol. za uncję.
Odwieczne korki Swoich zwolenników ma również teoria, że termin czarny piątek jako pierwsi wykorzystali funkcjonariusze i kierowcy autobusów, opisując dzień, w którym w okolicach sklepów powstały ogromne korki. W związku z tłumami, które utrudniają poruszanie się w okolicy centrów handlowych współcześnie, wiele osób może być przychylnych takiemu wytłumaczeniu pochodzenia dnia black friday.
Co łączy zakupy i czarny kolor? Ostatnia teoria ma najwięcej wspólnego z zakupami i z kolorem czarnym. Zgodnie z nią, korzenie dnia wielkich promocji sięgają 1981 r. Właśnie wtedy media użyły sformułowania czarny piątek, określając w ten sposób dzień, w którym sprzedawcy pierwszy raz od dawna zarobili godziwe pieniądze. Nazwa ta została użyta, ponieważ wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem i w dniach dobrej sprzedaży na ich rachunkach przeważał ten kolor.
Zapraszamy również do przyłączenia się do nas i złożenia zamówienia w tym czasie! Rabaty do 50 procent dla naszych stałych klientów!
Metki ubraniowe to coś co chodziło mi po głowie od dłuższego czasu, ale nie zabierałam się za nie bo nie mogłam się zdecydować na jedną niepowtarzalną graficzkę, która pojawi się na metkach. Ale kto powiedział, że mogę mieć tylko jeden rodzaj metek? Przecież do różnych ubrań i materiałów pasują inne metki I tak oto powstało całkiem sporo wzorów. Zrobienie metek okazało się bardzo proste, dlatego dzisiaj napiszę krótki tutorial jak je wykonać. Może komuś się przyda
Potrzebne materiały:
taśma bawełniana ( moja jest w kolorze ecru i ma 1 cm szerokości)
dowolny program graficzny
drukarka
papier do naprasowanek
żelazko
nożyczki
Instrukcja:
W programie graficznym tworzymy malutką graficzkę np. z tytułem naszego bloga/strony. Graficzkę możemy narysować sami (ja niestety nie posiadam takich zdolności), skorzystać z darmowych clipartów w programie lub poszukać w internecie. Ja utworzyłam kilka różnych wzorów metek na stronie A4.
Drukujemy nasz projekt na zwykłym papierze i sprawdzamy czy wielkość przygotowanej graficzki jest dobry i pasuje rozmiarem do tasiemki.
Jeżeli jesteśmy zadowoleni z przygotowanych wzorów to powielamy je, tak aby zapełnić mniej więcej całą kartkę A4. Ja przygotowałam kilka rzędów różnych metek.
Znowu robimy testowy wydruk przygotowanych rzędów ze wzorami metek.
Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu, to musimy zrobić w programie graficznym odbicie lustrzane naszego projektu. Niestety nie wszystkie programy posiadają taką funkcję. Ja odbijałam przygotowany projekt w darmowym programie Inkscape
Robimy po raz kolejny wydruk testowy naszych odbitych metek. Jeżeli jesteśmy zadowoleni to drukujemy projekt na specjalnym papierze do naprasowanek.
Wycinamy poszczególne wzory, przykładamy nadrukiem do tasiemki i prasujemy mocno rozgrzanym żelazkiem przez kilkanaście sekund (w instrukcji do mojego papieru było napisane, żeby prasować do momentu, aż zielony wzór zamieni się na czerwony). Ostrożnie ściągamy papier i odcinamy tasiemkę z nadrukiem.
Gotowe! Teraz możemy już tworzyć unikalne ubrania i dodatki)
I możesz przewinąć ten tekst do końca i zaufać profesjonalistom! 10 lat doświadczenia na rynku dodatków krawieckich, drukujemy na satynie, bawełnie, silikonie! Naszym klientom oferujemy etykiety z ekoskóry, etykiety z gumy PCV oraz etykiety żakardowe!. Bezpłatna pomoc projektanta, szybki czas realizacji zamówienia!
email to dynar2020@gmail.com call to +48 661 495 276 WathsApp 661-495-276
Symbole na metkach to cenne wskazówki pozwalające szybko pogrupować ubrania na to, jaki powinien być sposób ich prania, prasowania i suszenia. Stosowanie się do takich wytycznych pomoże ci lepiej dbać o ulubione rzeczy i przedłużyć ich żywotność. Nie będziesz też ryzykować zniszczenia delikatnych sukienek, marynarek czy bluzek. Sprawdź, jak czytać symbole na metkach i właściwie dbać o ubrania.
Oznaczenia na metkach dotyczące prania
Symbole odnoszące się do prania dzielimy na takie, które wskazują właściwy sposób czyszczenia rzeczy w domu oraz w pralni. Zacznijmy od tych pozwalających określić, jak dbać o ubrania samodzielnie.
To, jak ciepła może być woda, wyrażane jest konkretną temperaturą lub liczbą kropek narysowanych na ikonie przedstawiającej naczynie z płynem. Im więcej kropek, tym wyższa dozwolona temperatura (od 1 do 4, gdzie najmniejsza ilość oznacza 30˚C, a największa to aż 90˚C). Poza kropkami na obrazkach dotyczących prania mogą pojawiać się również poziome kreski umieszczone pod naczyniem, które określają stopień ostrożności, jaki powinno się zachować w czasie prania. Im jest ich więcej, tym delikatniej należy obchodzić się z materiałem.
Jedna kreska – informuje o konieczności czyszczenia w systemie łagodnym i oznacza, że na pralce musisz wybrać program „delikatne”.
Dwie kreski – są nimi oznaczane głównie tkaniny syntetyczne. Do ich prania wybierz tryb „pranie ręczne”.
Kreski i kropki mogą się kumulować w obrębie jednego obrazka lub być wyrażone na dwóch różnych oznaczeniach. Poza nimi możesz spotkać też symbol z przekreślonym naczyniem oznaczający zakaz prania w wodzie – sygnalizuje to wyłącznie czyszczenie na sucho. Takich rzeczy nie należy wkładać do pralki, prać ręcznie ani namaczać, gdyż może to spowodować trwałe zacieki lub zmianę kształtu ubrania.
Symbole czyszczenia chemicznego
Ubrania, które można oddawać do pralni chemicznej, oznaczone są pustym okręgiem. Jeśli jest on przekreślony, to znaczy, że takie czyszczenie jest odradzane i może zniszczyć tkaninę. W obręczy mogą pojawiać się także oznaczenia literowe:
A – można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników,
P lub F – zalecane czyszczenie suche w roztworze węglanu lub benzynie, przy czym F pojawia się na tkaninach delikatnych,
W – dozwolone czyszczenie na mokro.
Innym symbolem czyszczenia chemicznego jest trójkąt oznaczający wybielanie. Jeśli nie jest przekreślony, bez obaw można stosować wybielacz. Czasem w trójkącie mogą pojawić się literki CL lub dodatkowe ukośne linie. Te pierwsze oznaczają możliwość chlorowania, drugie sugerują stosowanie wyłącznie wybielaczy tlenowych.
Symbole na metkach dotyczące prasowania
Jeśli symbol żelazka na metce nie jest przekreślony, to znaczy że tkaninę można bezpiecznie prasować. Podobnie jak w przypadku oznaczeń prania, maksymalna temperatura oznaczana jest kropkami wewnątrz rysunku. Im więcej kropek, tym bardziej rozgrzane może być żelazko:
jedna pojawia się zwykle na ubraniach z materiałów sztucznych i syntetycznych, np. z poliestru czy wiskozy, które mogłyby się łatwo stopić. Oznacza prasowanie w max. 110˚C;
dwie oznaczają mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, np. mix wełny i poliestru. Gdy widnieją na obrazku, maksymalna temperatura prasowania nie powinna przekraczać 150˚C.
trzy wskazują na możliwość prasowania nawet bardzo gorącym żelazkiem (do 200˚C) i dotyczą tkanin naturalnych (np. bawełny).
Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia
Wszystkie symbole dotyczące suszenia mają kształt kwadratu. Jeśli jest on pusty, oznacza konieczność unikania suszarek bębnowych czy pralko-suszarek, a jeśli przekreślony – suszenie w ogóle nie jest dozwolone.
W kwadracie mogą pojawiać się dodatkowe oznaczenia:
łuk – konieczność rozwieszenia;
trzy wertykalne linie – suszenie w pionie, najlepiej na wieszaku, co pomaga zachować właściwy kształt ubrań;
linia horyzontalna – suszenie w pozycji poziomej, np. poprzez rozłożenie na ręczniku, co zwykle dotyczy ubrań mogących się rozciągać jak swetry czy dzianiny;
dwie ukośne kreski – wymaga wywieszania w cieniu, z dala od słońca, które mogłoby np. odbarwić tkaniny lub spowodować powstanie nieestetycznych plam w kształcie zacieków.
Jeśli w kwadracie znajduje się dodatkowy okrąg – ikona wiąże się z możliwością umieszczania ubrań w suszarce bębnowej. Takie symbole mogą mieć wewnątrz kropki podobne do tych na obrazkach z żelazkiem i dotyczących prania. Jedna to suszenie w niskiej temperaturze i tryb „łagodny”, który zredukuje też prędkość obracania bębna. Dwie to możliwość suszenia na ciepło.
Przypominamy, że wszystkie te typy, a także wiele więcej, można zamówić w firmie Dinar i kupić u nas na stronie internetowej lub w sklepie Allegro
Metki odzieżowe można drukować lub przyszywać bezpośrednio do odzieży. Ta druga opcja świetnie sprawdza się w przypadku producentów, którzy kładą większy nacisk na jakość i wykonanie swoich ubrań. Zarówno metki, jak i wszywki odzieżowe zawierają niezbędne informacje, które pomagają nie tylko w identyfikacji matki, ale również pomagają konsumentom w odpowiednim dbaniu o ubrania. Są więc bardzo ważnym elementem i warto wiedzieć, jak dobrać je do swojej linii produktów.
Metki odzieżowe i ich zastosowanie
Metki różnią się od siebie wielkością, materiałem, cięciem czy nawet sposobem wszycia. Jednak w głównej mierze zwraca się uwagę na to, jakie informacje są na nich nadrukowane. Te kategorie obejmują:
Metki z logo
Jest to etykieta z nazwą marki. Konsumenci sprawdzają je, by ocenić oryginalność produktu. Ważne jest, aby standardy wykonania i odzieży znalazły odzwierciedlenie w metce. Jeśli ubranie jest produktem luksusowym, etykieta musi sugerować wysoką jakość. W takim przypadku trzeba starannie wybrać materiał i projekt.
Metka z rozmiarem
Wszywka odzieżowa z naniesionym rozmiarem zawiera istotną informację dla klienta, dlatego musi być widoczna i czytelna. Etykiety te mogą występować pojedynczo lub w połączeniu z innymi treściami. Najczęściej jednak wybiera się tę pierwszą opcję i taką metkę umieszcza się na wewnętrznej górnej części ubrania. Ten rodzaj etykiety musi być niezwykle trwały i odpowiednio dobrany. Sprawdzają się tu także wszywki drukowane, ponieważ spełniają one oba najistotniejsze kryteria.
Metki informacyjne
Zawierają instrukcje dotyczące prania i prasowania. Etykiety te są zwykle wszyte z boku ubrania. Zawarte w nich informacje to przeważnie ikony pokazujące specyfikację produktu, dzięki czemu treść jest zrozumiała dla wszystkich konsumentów – zarówno lokalnych, jak i zagranicznych.
Metki ozdobne
Te wszywki są zwykle przymocowane w sposób widoczny po zewnętrznej stronie ubrania. Ich wygląd i kształt zależy od decyzji projektanta, ponieważ są traktowane jako element dekoracyjny.
Metki mieszane
Niektóre marki decydują się na metki odzieżowe, na których znajdują się różne informacje. Takie wszywki muszą być wykonane z delikatnych i niedrażniących materiałów, ponieważ są zazwyczaj dłuższe, co może wypływać na komfort użytkowania odzieży.
Jak dobrać materiał, z którego tworzone są metki odzieżowe?
Z uwagi na wygodę klientów producent musi zastosować odpowiednie materiały do etykiet, wszywek i metek. Warto przed wybraniem projektu odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Gdzie umieszczone zostaną metki?
Czy będą miały bezpośredni kontakt ze skórą?
Jak skomplikowany jest projekt na etykiecie?
Czy metki mają odzwierciedlać styl firmy lub mieć wyłącznie funkcję informacyjną?
Czy etykieta zostanie odcięta przez konsumenta?
Czy wszywka drukowana ma być z dwóch stron?
Rozeznanie się w potrzebach swojej firmy i jej klientów pozwoli stworzyć metki, które będą idealnie dobrane do linii produktów. Znając podstawowe założenia, można przejść do sprawdzenia, jak oferta firmy zajmującej się profesjonalnym tworzeniem wszywek i metek jest w stanie sprostać wymaganiom.
Rodzaje wszywek odzieżowych
Producenci, dla których najważniejsza jest jakość, powinni zwrócić uwagę na wszywki żakardowe. Zapewniają one najlepszy wygląd i nawet niezwykle skomplikowane obrazy prezentują się na nich idealnie. Takie metki łączą w sobie najlepsze wykonanie z odpornością na zniszczenia.
Materiał to nie jedyna kwestia, jaką należy rozważyć przy wyborze metek. Równie ważna jest metoda zadruku, ponieważ ona także decyduje o trwałości, jakości i wyglądzie wszywek. Najpopularniejsze opcje obejmują:
👉 wszywki termotransferowe – jest to najtańsze rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku metek, które mogą być odcięte przez klientów;
👉 wszywki z ekoskóry – nie używają koloru, ale wystarczająco długo zawężają, mają jednorodną strukturę, dlatego często wybierane są jako etykiety z logo
👉 wszywki sublimacyjne – zapewniają niezwykle trwały, kolorowy nadruk, więc mogą być wykorzystane przy wszywkach mieszanych, na których umieszcza się zarówno logo, jak i informacje o pielęgnacji i rozmiarze.