What is cotton?
Współcześnie bawełnę wykorzystuje się głównie w przemyśle tekstylnym, do produkcji ubrań, bielizny i innych elementów damskiej oraz męskiej garderoby. Poza tym ze względu na swoje właściwości wchłaniające znalazła także zastosowanie przy wytwarzaniu materiałów opatrunkowych. Włókna bawełny wykorzystywane są również do produkcji między innymi przędzy, dzianin, waty, celulozy, filtrów do kawy, sieci rybackich, produktów kosmetycznych i mnóstwa innych rzeczy, z którymi mamy styczność lub używamy na co dzień.
Największe plantacje bawełny zlokalizowane są w Indiach, Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Uzbekistanie, Pakistanie, Egipcie, Brazylii czy Meksyku. Ale zaznaczyć należy, że bawełnę produkuje się niemal na każdym kontynencie, także w państwach europejskich. W dzisiejszych czasach zbiera się ją głównie maszynowo i w taki też sposób obrabia oraz przygotowuje do dalszego wykorzystania
Istnieje wiele rodzajów bawełny. Można wyróżnić wśród nich kilka podstawowych. Kreton – wykorzystywany jest do produkcji koszulek, bluzek, sukienek, czyli na ogół lekkich ubrań, a także pościeli. Satyna – znalazła zastosowanie głównie w szyciu pościeli i to właśnie z nią jest najbardziej kojarzona. Woal – sprawdza się w produkcji firanek i ubrań. Gabardyna z kolei przeznaczona jest do szycia spódnic, marynarek, a także płaszczy, czyli odzieży nieco cięższej. Drelich – ze względu na wysoką wytrzymałość, wykorzystuje się do produkcji m.in. ubrań roboczych, lekkiego wojskowego munduru czy tapicerki.
Oprócz nich do znanych i powszechnie stosowanych rodzajów tkanin bawełnianych należy zaliczyć także batyst, perkal, popelinę, ryps, korę, pikę, gabardynę, teksas, flanelę, muślin, welwet, organdynę, aksamit. Warto wiedzieć, że tkaniny bawełniane są wzbogacane domieszkami innych włókien, by ulepszyć ich naturalne właściwości. Nie wpływa to w żaden sposób na obniżenie ich jakości.
Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ jak już wcześniej zaznaczyłyśmy, istnieje wiele rodzajów bawełny, o które trzeba dbać w nieco odmienny sposób. Choć na metce podana jest informacja o 100% zawartości bawełny, to należy zdać sobie sprawę z tego, że tkanina tkaninie nigdy nie będzie równa. A wiąże się to z tym, że niektóre z nich posiadają domieszki poliestru czy elastanu, które wpływają na użytkowanie i pielęgnację.
Są jednak pewne zasady prania bawełnianych ubrań, które warto stosować, by cieszyły się one dobrą formą przed długi czas. Po pierwsze, warto oddzielać ciemne ubrania od jasnych. Uchroni Was to przed ewentualnym zafarbowaniem czy odbarwieniem. Po drugie, bluzki i koszulki z nadrukami dobrze jest przewrócić na lewą stronę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie nadruk podczas wirowania mimo wszystko mogą się uszkodzić, np. pomarszczyć lub wykruszyć.
Bawełniane rzeczy najlepiej prać w pralce na dedykowanym jej programie lub opcji eco. Optymalną temperaturą prania jest 30 lub 40 stopni. Wyższą temperaturę możesz ewentualnie zastosować do białych ręczników, by zachować kolor lub pościeli.
No i na koniec przypomnienie, że zawsze warto zapoznać się z metką wszytą do konkretnego ubrania. Znajdziecie na niej przydatną wiedzę na temat tego, jak należy obchodzić się z odzieżą, co może jej zaszkodzić, a jakie działanie jest jak najbardziej wskazane. Te bezcenne informacje od producenta warto stosować, jeśli chcecie utrzymać ulubioną bluzkę, sukienkę czy spodnie w dobrej kondycji. Każda tkanina, również bawełna, ma swoje wymagania.
Last posts
Włókna bawełny wykorzystywane są również do produkcji między innymi przędzy, dzianin, waty, celulozy, filtrów do kawy, sieci rybackich, produktów kosmetycznych i mnóstwa innych rzeczy, z którymi mamy styczność lub używamy na co dzień.
Read moreMetki sublimacyjne, na które nadruk nanoszony jest metodą sublimacji. Dzięki temu powstać mogą wielokolorowe projekty, zawierające np. gradient czy drobne elementy.
Read more