fbpx
Czarny piątek w Polsce (Black Friday) 1

Czarny piątek w Polsce (Black Friday)

Czarny piątek, określany najczęściej początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem, przywędrował do Polski i wielu innych krajów ze Stanów Zjednoczonych. Jest on obchodzony w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Dla sprzedawców w USA to często najbardziej dochodowy dzień w roku – na zakupy udaje się wtedy od wielu lat ponad 100 mln Amerykanów, a każdy z nich wydaje średnio 400 dol. Nie powinno więc dziwić, że wiele punktów sprzedaży wydłuża tego dnia godziny otwarcia, czasem są czynne nawet przez całą dobę.

Skąd wziął się czarny piątek?
Skąd wzięła się ta tradycja i jej nazwa? Teorii na ten temat jest wiele. Jedna z nich ma niewiele wspólnego z zakupami. Według niektórych amerykańskich historyków, pierwszy czarny piątek związany był z falą zwolnień z pracy, która zalała pracodawców po Dniu Dziękczynienia, ponieważ ludzie chcieli przedłużyć sobie przerwę świąteczną i wykorzystali ten moment na zmianę pracy.

Co ma złoto do Black Friday?
Bardziej wiarygodna wydaje się jednak druga teoria, w myśl której korzeni szaleństwa zakupowego powinniśmy doszukiwać się w sytuacji na rynku złota z 1869 r., kiedy cena tego surowca w USA w wyniku spekulacji giełdowych osiągnęła rekordową wysokość. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zainterweniować, co wywołało lawinę na rynku finansowym i spadek cen złota ze 160 do 130 dol. za uncję.

Odwieczne korki
Swoich zwolenników ma również teoria, że termin czarny piątek jako pierwsi wykorzystali funkcjonariusze i kierowcy autobusów, opisując dzień, w którym w okolicach sklepów powstały ogromne korki. W związku z tłumami, które utrudniają poruszanie się w okolicy centrów handlowych współcześnie, wiele osób może być przychylnych takiemu wytłumaczeniu pochodzenia dnia black friday.

Co łączy zakupy i czarny kolor?
Ostatnia teoria ma najwięcej wspólnego z zakupami i z kolorem czarnym. Zgodnie z nią, korzenie dnia wielkich promocji sięgają 1981 r. Właśnie wtedy media użyły sformułowania czarny piątek, określając w ten sposób dzień, w którym sprzedawcy pierwszy raz od dawna zarobili godziwe pieniądze. Nazwa ta została użyta, ponieważ wynik sklepu zapisywany był czarnym tuszem i w dniach dobrej sprzedaży na ich rachunkach przeważał ten kolor.

Czarny piątek w Polsce (Black Friday) 3


Zapraszamy również do przyłączenia się do nas i złożenia zamówienia w tym czasie! Rabaty do 50 procent dla naszych stałych klientów!

Last posts

Jak dbać o ubrania z nadrukiem? 5
Jak dbać o ubrania z nadrukiem?

W przypadku prania odzieży zdobionej nadrukiem najlepiej sprawdzą się właśnie delikatne środki piorące. Nie używaj wybielacza. Jeżeli musisz zastosować odplamiacz, rób to miejscowo, tak by ominąć nadruk. Wybierz delikatny płyn piorący. Uważaj na działanie silnych detergentów i ostrych środków chemicznych. Mogą one wchodzić w niepożądane reakcje z nadrukiem, a tym samym powodować osłabienie trwałości kolorów. […]

Read more
Czytasz metki zanim kupisz ubranie? Nie? A powinnaś! 7
Czytasz metki zanim kupisz ubranie? Nie? A powinnaś!

Znasz to uczucie, kiedy po zaledwie kilku praniach nowa koszulka czy spódnica nadają się tylko do kosza? Tkanina się rozeszła, szwy powykręcały, ciuch nie wygląda już jak w dniu zakupu. Z niesmakiem wyrzucasz nowy nabytek i zastanawiasz się, gdzie popełniłaś błąd. A czy podczas zakupowego szaleństwa choćby na moment rzuciłaś okiem na metkę? Nie? No właśnie!

Read more

Catalog with our productions

View Download

We on the Allegro

Visit
CzechEnglishGermanPolishRussianUkrainian