fbpx
Gotowe naprasowanki – jaką wybrać? 1

Gotowe naprasowanki – jaką wybrać?

Do najpopularniejszych naprasowanek należą te wykonywane na podkładzie z folii. Do ich produkcji wykorzystywane są różne rodzaje folii. Przed przystąpieniem do naprasowywania należy zapoznać się z uwagami producenta dotyczącymi temperatury i czasu nagrzewania konkretnej folii, tak aby naprasowanka dobrze się przyczepiła do ubrania, a tkanina lub folia nie zniszczyła się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Zazwyczaj do naprasowywania foliowych ozdób zaleca się temperatury w zakresie od 150℃ (w przypadku folii odblaskowej) do 180℃ (w przypadku folii z meszkiem). Przy naprasowywaniu ozdób na tkaniny o niskiej odporności na wysokie temperatury (np. nylon) zaleca się ustawienie żelazka na 145℃. Czas nagrzewania naprasowanki zależy od rodzaju materiału, z jakiego zrobione jest ubranie, a także od rodzaju folii użytej do wykonania dekoracji. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Kolejną popularną grupą naprasowanek są produkty tekstylne. Mogą to być np. aplikacje dekoracyjne, a także naprasowanki imienne na ubrania. Często tego typu aplikacje umieszczone są na podkładzie z kleju termicznego, który uaktywnia się pod wpływem podgrzania. Można je stosować bezpiecznie na większości materiałów. Aby umieścić taką ozdobę na odzieży, należy dostosować temperaturę żelazka do materiału, z jakiego wykonane jest ubranie i sama aplikacja. Najczęściej stosuje się temperatury od 150 do 170℃. Aby aplikacja dobrze „wczepiła” się w ubranie, trzeba ją prasować przez kilkadziesiąt sekund. Tego typu aplikacje mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Można je wykorzystać jako ładne łatki na niewielkich rozdarciach czy przetarciach. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne, jeśli chodzi o naprasowanki dla dzieci. Naprasowanki z imieniem mogą z kolei służyć do oznaczenia ubrań dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Naprasowanki na ubrania – jak zrobić je samodzielnie?

Naprasowanki na odzież można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do ich przygotowania potrzebny jest papier transferowy (inaczej papier do sublimacji, papier do naprasowanek lub folia termotrafnsferująca) oraz drukarka. Wybrany przez siebie wzór należy nadrukować na papier w lustrzanym odbiciu, aby po naniesieniu naprasowanki na spodnie czy inny element odzieży obrazek prezentował się prawidłowo. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości naprasowance, która wytrzyma dłuższy czas na ubraniu, należy wybrać wysokiej jakości papier. Wybrany wzór do naprasowania powinien być przygotowany w jak największym rozmiarze przy jednoczesnym zachowaniu dużej rozdzielczości, gdyż wpłynie to również na ostateczny wygląd naprasowanki na ubraniu. Na opakowaniu papieru transferowego znajduje się instrukcja, jak go przygotować do dalszego działania. Nadruk należy umieścić na stronie matowej papieru – śliska zostanie usunięta po nałożeniu na ubranie. Wydrukowany wzór należy wyciąć i umieścić w przygotowanym wcześniej miejscu. Tak przygotowane ubranie i naprasowankę trzeba przeprasować – najlepiej zrobić to przez papier do pieczenia lub inny kawałek materiału odpornego na wysokie temperatury. Po wyprasowaniu należy chwilę odczekać, a następnie ściągnąć wierzchnią warstwę folii zabezpieczającej nadruk.

Jak usunąć naprasowankę z ubrania?

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy chcemy pozbyć się naprasowanki z ubrania – na przykład wtedy, gdy wzór nam się znudził lub uległ zniszczeniu. W domowych warunkach można usunąć naprasowankę przy pomocy żelazka. Ustawiamy na nim stosunkowo niską temperaturę – taką, by umożliwiła podgrzanie powierzchni ubrania – i prasujemy naprasowankę przez papier do pieczenia. Zazwyczaj proces prasowania powinien trwać około minuty. Po przeprasowaniu ubrania staramy się stopniowo usunąć naprasowankę przy pomocy nożyka lub pęsety (nadruk będzie gorący i ciągliwy). Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka metoda wymaga wiele cierpliwości i powiedzie się tylko wtedy, gdy naprasowanka została wykonana na gładkim materiale. Nie ma też gwarancji, że naprasowankę uda się usunąć w całości. Jeżeli nie została w całości usunięta, najlepiej na ten fragment odzieży nanieść nową naprasowankę.

https://domwporzadku.com/article/naprasowanki-na-ubrania-jak-je-zrobic

Last posts

O nas (Kreatywne metki do ubrań:) 3
O nas (Kreatywne metki do ubrań:)

Nasza specjalność to metki satynowe – doskonałe do oznaczania odzieży, dodając im elegancji i profesjonalnego wyglądu. Korzystamy z najnowszych technologii, aby dostarczyć Ci metki satynowe o wysokiej jakości i precyzji, które wyróżnią Twoje produkty na rynku.

Read more
Półprzezroczyste metki silikonowe 5
Półprzezroczyste metki silikonowe

Drukowane etykiety silikonowe są coraz bardziej popularnym wyborem w przemyśle odzieżowym i produkcji różnorodnych wyrobów. Przez swoją trwałość, elastyczność i wysoką jakość wykonania, stanowią idealne rozwiązanie dla marki, która pragnie wyróżnić się na rynku.

Read more

Catalog with our productions

View Download

We on the Allegro

Visit