fbpx
Jak czytać symbole na metkach do odzieży? 1

Jak czytać symbole na metkach do odzieży?

Symbole na metkach to cenne wskazówki pozwalające szybko pogrupować ubrania na to, jaki powinien być sposób ich prania, prasowania i suszenia. Stosowanie się do takich wytycznych pomoże ci lepiej dbać o ulubione rzeczy i przedłużyć ich żywotność. Nie będziesz też ryzykować zniszczenia delikatnych sukienek, marynarek czy bluzek. Sprawdź, jak czytać symbole na metkach i właściwie dbać o ubrania. 

Jak czytać symbole na metkach do odzieży? 3

Oznaczenia na metkach dotyczące prania

Symbole odnoszące się do prania dzielimy na takie, które wskazują właściwy sposób czyszczenia rzeczy w domu oraz w pralni. Zacznijmy od tych pozwalających określić, jak dbać o ubrania samodzielnie. 
 

To, jak ciepła może być woda, wyrażane jest konkretną temperaturą lub liczbą kropek narysowanych na ikonie przedstawiającej naczynie z płynem. Im więcej kropek, tym wyższa dozwolona temperatura (od 1 do 4, gdzie najmniejsza ilość oznacza 30˚C, a największa to aż 90˚C). 
  Poza kropkami na obrazkach dotyczących prania mogą pojawiać się również poziome kreski umieszczone pod naczyniem, które określają stopień ostrożności, jaki powinno się zachować w czasie prania. Im jest ich więcej, tym delikatniej należy obchodzić się z materiałem. 

 • Jedna kreska – informuje o konieczności czyszczenia w systemie łagodnym i oznacza, że na pralce musisz wybrać program „delikatne”.  
   
 • Dwie kreski – są nimi oznaczane głównie tkaniny syntetyczne. Do ich prania wybierz tryb „pranie ręczne”. 
  ​​​​​​​

Kreski i kropki mogą się kumulować w obrębie jednego obrazka lub być wyrażone na dwóch różnych oznaczeniach. Poza nimi możesz spotkać też symbol z przekreślonym naczyniem oznaczający zakaz prania w wodzie – sygnalizuje to wyłącznie czyszczenie na sucho. Takich rzeczy nie należy wkładać do pralki, prać ręcznie ani namaczać, gdyż może to spowodować trwałe zacieki lub zmianę kształtu ubrania. 

Symbole czyszczenia chemicznego

Ubrania, które można oddawać do pralni chemicznej, oznaczone są pustym okręgiem. Jeśli jest on przekreślony, to znaczy, że takie czyszczenie jest odradzane i może zniszczyć tkaninę. W obręczy mogą pojawiać się także oznaczenia literowe: 
 

 • A – można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników, 
   
 • P lub F – zalecane czyszczenie suche w roztworze węglanu lub benzynie, przy czym F pojawia się na tkaninach delikatnych, 
   
 • W – dozwolone czyszczenie na mokro. 
  ​​​​​​​

Innym symbolem czyszczenia chemicznego jest trójkąt oznaczający wybielanie. Jeśli nie jest przekreślony, bez obaw można stosować wybielacz. Czasem w trójkącie mogą pojawić się literki CL lub dodatkowe ukośne linie. Te pierwsze oznaczają możliwość chlorowania, drugie sugerują stosowanie wyłącznie wybielaczy tlenowych. 

Symbole na metkach dotyczące prasowania

Jeśli symbol żelazka na metce nie jest przekreślony, to znaczy że tkaninę można bezpiecznie prasować. Podobnie jak w przypadku oznaczeń prania, maksymalna temperatura oznaczana jest kropkami wewnątrz rysunku. Im więcej kropek, tym bardziej rozgrzane może być żelazko: 
 

 • jedna pojawia się zwykle na ubraniach z materiałów sztucznych i syntetycznych, np. z poliestru czy wiskozy, które mogłyby się łatwo stopić. Oznacza prasowanie w max. 110˚C; 
   
 • dwie oznaczają mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, np. mix wełny i poliestru. Gdy widnieją na obrazku, maksymalna temperatura prasowania nie powinna przekraczać 150˚C. 
  ​​​​​​​
 • trzy wskazują na możliwość prasowania nawet bardzo gorącym żelazkiem (do 200˚C) i dotyczą tkanin naturalnych (np. bawełny). 

Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia

Wszystkie symbole dotyczące suszenia mają kształt kwadratu. Jeśli jest on pusty, oznacza konieczność unikania suszarek bębnowych czy pralko-suszarek, a jeśli przekreślony – suszenie w ogóle nie jest dozwolone. 
 

W kwadracie mogą pojawiać się dodatkowe oznaczenia: 
 

 • łuk – konieczność rozwieszenia; 
   
 • trzy wertykalne linie – suszenie w pionie, najlepiej na wieszaku, co pomaga zachować właściwy kształt ubrań; 
   
 • linia horyzontalna – suszenie w pozycji poziomej, np. poprzez rozłożenie na ręczniku, co zwykle dotyczy ubrań mogących się rozciągać jak swetry czy dzianiny; 
   
 • dwie ukośne kreski – wymaga wywieszania w cieniu, z dala od słońca, które mogłoby np. odbarwić tkaniny lub spowodować powstanie nieestetycznych plam w kształcie zacieków. 

Jeśli w kwadracie znajduje się dodatkowy okrąg – ikona wiąże się z możliwością umieszczania ubrań w suszarce bębnowej. Takie symbole mogą mieć wewnątrz kropki podobne do tych na obrazkach z żelazkiem i dotyczących prania. Jedna to suszenie w niskiej temperaturze i tryb „łagodny”, który zredukuje też prędkość obracania bębna. Dwie to możliwość suszenia na ciepło. 

Przypominamy, że wszystkie te typy, a także wiele więcej, można zamówić w firmie Dinar i kupić u nas na stronie internetowej lub w sklepie Allegro

Last posts

O nas (Kreatywne metki do ubrań:) 9
O nas (Kreatywne metki do ubrań:)

Nasza specjalność to metki satynowe – doskonałe do oznaczania odzieży, dodając im elegancji i profesjonalnego wyglądu. Korzystamy z najnowszych technologii, aby dostarczyć Ci metki satynowe o wysokiej jakości i precyzji, które wyróżnią Twoje produkty na rynku.

Read more
Półprzezroczyste metki silikonowe 11
Półprzezroczyste metki silikonowe

Drukowane etykiety silikonowe są coraz bardziej popularnym wyborem w przemyśle odzieżowym i produkcji różnorodnych wyrobów. Przez swoją trwałość, elastyczność i wysoką jakość wykonania, stanowią idealne rozwiązanie dla marki, która pragnie wyróżnić się na rynku.

Read more

Catalog with our productions

View Download

We on the Allegro

Visit